oinos-logo

Waffel receptek: 5 ízletes változat minden alkalomra

A waffel egy népszerű édesség, melyet jellegzetes mintájú sütőkben készítenek. Az eredetük sok száz évvel ezelőttre nyúlik vissza, és az idők során számos kulturális hatás alakította ki a mai formájukat. Európában, különösen Belgiumban és Hollandiában kezdtek el először waffelt, vagy más néven gofrit sütni, ahol ma is hagyományosan mézzel, gyümölcsökkel vagy csokoládéval tálalják. A waffel története során számos változaton ment keresztül. Az első emlékek a középkori Európában készült, egyszerű forgácsokra utalnak, amiket ún. „wafffel vaslapokkal” készítettek. A „vaslapok” mintái általában családi címereket vagy vallási szimbólumokat ábrázoltak. Az idők során a waffel receptek bővültek, és egyre népszerűbbé vált, míg végül az Egyesült Államokban a 20. században igazi tömegtermékké nőtte ki magát.

Ma a waffel igazi globális csemege, ami számos változatban létezik. Léteznek például a vastagabb belga gofrik, melyeket gyakran tejszínhabbal és gyümölccsel kínálnak, vagy az észak-amerikai vékonyabb, ropogósabb típusok, melyet többnyire juharsziruppal fogyasztanak. Számos étteremben és étkezdében kínálnak ízletes waffel különlegességeket, melyek az édes változattól a sósabb, talán még ízletesebb, például sajttal és sonkával töltött változatokig terjednek.

Természetesen a waffel is megtalálható az Onios brunch étlapján.

Waffle receptek

Waffel receptek, avagy íme, az öt legismertebb

Waffel készítésekor számos változat létezik az egyszerű alaptól a speciális verziókig, amelyek különböző ízléseket és diétás igényeket szolgálnak fel. E szakaszban a klasszikus receptek mellett a gluténmentes és egészséges verziókat is bemutatjuk, továbbá tippeket adunk a közkedvelt és újító feltétekhez. Bármely waffel recept elkészítésére esik is a választás, jól fog esni mellé egy finom kávé, ha pedig készen kóstolnád meg, egy igazi olasz kávé kiváló választás a rendelés mellé.

1. Alap waffel recept

Az alap waffel készítéséhez szükséges összetevők: 2 csésze liszt, 2 evőkanál cukor, 1 evőkanál sütőpor, 1/2 teáskanál só, 1-2 tojás, 1 3/4 csésze tej és 1/2 csésze zsír (olvasztott vaj vagy olaj). A hozzávalókon kívül szükség van egy waffel sütő-re is.

2. Belga waffel

A belga waffel vastagabb és ropogósabb, amit a tésztába beleforgatott tojásfehérje hab tesz különlegessé. Hozzávalók: 2 1/4 csésze liszt, 1 evőkanál cukor, 1/2 teáskanál sütőpor, 3 tojás, 1 csésze tej, 1 csésze víz, 3/4 csésze zsír (olvasztott vaj), 1/4 teáskanál só.

3. Buttermilk waffel

A vajas waffle sűrűbb szerkezetű és enyhén savanykás ízű. Szükséges hozzávalók: 2 csésze liszt, 2 evőkanál cukor, 1 teáskanál sütőpor, 1/2 teáskanál szódabikarbóna, 1/2 teáskanál só, 2 tojás, 2 csésze tejföl, 1/2 csésze zsír (olvasztott vaj).

4. Gluténmentes waffel

A gluténmentes waffel receptjéhez használható gluténmentes lisztkeverék, mely megőrzi a waffel textúráját anélkül, hogy glutént tartalmazna. Alapanyagok: 2 csésze gluténmentes lisztkeverék, 1 evőkanál cukor, 1 1/2 teáskanál sütőpor, 1/2 teáskanál só, 2 tojás, 1 3/4 csésze tej, 1/2 csésze zsír (olvasztott vaj vagy olaj).

5. Egészséges waffel receptek

Az egészséges waffel receptekhez teljes kiőrlésű búzaliszt vagy más magas rosttartalmú és fehérjegazdag lisztfajták használhatók. Alternatív cukorforrások, mint például az agávé szirup vagy a méz, valamint több tojásfehérje használata növelheti a tápértéket.

Klasszikus feltétek

A waffel tetejére kerülhet juharszirup, tejszínhab, friss gyümölcsök, mint például eper vagy áfonya, vagy édes opcióként csokoládészósz vagy karamell. A klasszikus waffel köret ízletesen egészíti ki az ételt.

Innovatív waffel köretek

Az innovatív köretek közé tartozik a sült csirke a waffel mellett, amely a kellemesen kontrasztos ízek miatt vált népszerűvé. Kreatív köretek kapcsán gondolhatunk a sós és édes ízek kombinációjára, mint például bacon darabkák vagy éppen sajtszósz.

Hogyan készül a waffel tészta?

Waffel tészta készítése során a megfelelő arányok és az alapanyagok gondos kiválasztása döntő jelentőségű. A cél, hogy könnyű, légnemű, mégis stabil szerkezetet kapjunk.

A tészta alapjai

A klasszikus waffel tészta all-purpose lisztből, cukorból és sóból áll. Ezek a száraz összetevők alkotják az alapot, melyeket megfelelő arányban kell összekeverni.

  • Liszt: 250g
  • Cukor: 2 evőkanál
  • Só: 1/2 teáskanál

Tojások felhasználása

Tojásokat külön-külön kezeljük; a sárgáját a tészta többi nedves összetevőjével keverjük össze, míg a fehérjét külön habbá verjük. A felvert tojásfehérje tésztába történő beleforgatása biztosítja annak könnyedségét.

  • Sárgája: laza textúráért
  • Fehérje: habosítjuk

Olaj és a többi zsír

Waffel tészta esetében szükséges olaj vagy olvasztott vaj hozzáadása. A zsír fontos a tészta szerkezetéhez, valamint az ízhez és barnuláshoz is hozzájárul. Többnyire növényi olajat vagy olvasztott vajat használunk, melyet a nedves összetevőkhöz adunk.

  • Olaj/vaj: 60 ml (4 evőkanál)
  • Zsírtartalom: figyelembevétel

“Emelőanyagok”

Sütőpor és / vagy szódabikarbóna használata létfontosságú, amelyek segítenek a tészta megemelkedésében sütés közben. Néha citromlé vagy ecet hozzáadása is javasolt a reakció elősegítésére.

  • Sütőpor: 2 teáskanál
  • Szódabikarbóna: 1/2 teáskanál
  • Citrom/ecet: választható katalizátor

Illatanyagok hozzáadása

Vanília vagy más kivonatok hozzájárulnak az ízhez és kellemes aromához. Ezek adagolása a tésztához az utolsó lépések egyike.

  • Vanília kivonat: 1 teáskanál

Waffel sütés technikái

Waffel sütésekor az előmelegítést, a megfelelő hőmérséklet elérését és a tészta pontos adagolását, valamint időzítését kell szem előtt tartani mind a ropogós textúra, mind az egyenletes sütés érdekében.

Előmelegített sütés

A serpenyő, sütővas előmelegítése elengedhetetlen a sikerhez. Mindig ellenőrizzük, hogy a waffelkészítő megfelelően felmelegedett-e, mielőtt a tésztát ráöntenénk. Egyes sütőkön található indikátor lámpa vagy hangjelzés, ami jelez, amikor elérte a kívánt hőmérsékletet. Az előmelegítés időtartama azonban változó lehet a gyártótól függően. A sütő előmelegítésekor használhatunk főzőspray-t a tapadásmentes sütés érdekében.

A tökéletes hőmérséklet elérése

A waffel sütésénél kulcsfontosságú a homogén hőelosztás, ami csak a tökéletes hőmérsékleten érhető el. A sütő hőmérsékletének beállításakor vegyük figyelembe a gyártó utasításait. Általánosan elmondható, hogy a közepestől magas hőmérsékletig terjedő skála teszi lehetővé, hogy a külső vékony, ropogós réteget elérjük, miközben a belső puha és nedves marad.

Tészta adagolása és az időzítés

Használjunk mérőpoharat a tészta pontos és következetes adagolásához, hogy minden sütés egyenletes legyen az adagok tekintetében. A megfelelő mennyiségű tészta biztosítja, hogy a waffel ne legyen túl vastag vagy túl vékony. Általában ¼-től ½ csészényi tészta szükséges egy adaghoz. A sütési idő általánosan 3-5 perc között mozog, de ez is változhat a kívánt állag függvényében.

Tárolás és újramelegítés

A megfelelő tárolási és újramelegítési módszerek meghosszabbíthatják a gofrik élettartamát és megőrizhetik azok frissességét. Ezek a lépések kulcsfontosságúak a házi készítésű gofrik minőségének megőrzésében.

Waffel tárolása

Waffel tárolása esetén fontos, hogy hagyjuk őket teljesen kihűlni, mielőtt eltesszük őket, hogy elkerüljük a nedvesség felhalmozódását és így a penészedést. Egyszerű waffel recept esetén a waffelokat légmentesen záródó dobozban vagy alufóliával letakarva szobahőmérsékleten tudjuk tárolni maximum 1-2 napig.

  • Szobahőmérséklet: Legfeljebb 1-2 napig.
  • Hűtőszekrény: 2-3 napig, hermetikusan lezárva.

Tárolás utáni újramelegítés

A waffelek újramelegítéséhez a legmegfelelőbb eszköz a kenyérpirító vagy egy előmelegített sütő, melyben visszanyerhetik ropogósságukat. A mikrohullámú sütő gyorsabban felmelegíti, azonban a waffelek igy puhábbak maradhatnak.

  • Kenyérpirító: Ideális ropogósság érdekében.
  • Sütő: 180°C-on pár percig.
  • Mikrohullámú sütő: Alacsony fokozaton, rövid ideig.

Mélyhűtés és felengedés

A waffeleket hosszabb távon a fagyasztóban is tárolhatjuk. Célszerű darabonként elkülönítve csomagolni őket, így elkerülhető a ragadás. A fagyott waffeleket közvetlenül kenyérpirítóban vagy sütőben is újramelegíthetjük, nem szükséges előtte felengedni őket.

  • Fagyasztás: Egyenként, akár 2 hónapig is eltarthatók.
  • Felengedés: Nincs szükség előzetes felengedésre a melegítés előtt.

Különféle waffel receptek tápértéke és dietetika

Egy waffelek tápértéke az adott darab összetevőitől függően változhat, melynek ismerete fontos szempont a kiegyensúlyozott étrend tervezésekor. Ebben a részben a waffel tápanyagtartalmát, makrotápanyagokat, vitaminokat és azok fontosságát, illetve a különböző diétákhoz való kapcsolatát vizsgáljuk meg.

Tápanyagtartalom

Waffelek esetében a tápanyagtartalom jelentősen eltérhet a felhasznált összetevők és a feltétek miatt. A teljes kalóriaszám, fehérje, teljes szénhidrát, nátrium és koleszterin mennyisége az alábbi táblázatban látható egy standard waffel esetében:

TápanyagEgy waffle (kb. 75g)Napiérték százalékban
Kalória220 kcal11%
Teljes zsír9g14%
Telített zsírsavak2g10%
Koleszterin25mg8%
Nátrium380mg16%
Teljes szénhidrát30g10%
Élelmi rost1g4%
Teljes cukrok7g
Fehérje5g10%

Makrotápanyagok és vitaminok

A wafflelek rendelkeznek makrotápanyagokkal és vitaminokkal is, melyek fontosak az emberi szervezet megfelelő működéséhez. A standard waffelek általában tartalmaznak szénhidrátot, fehérjét és zsírokat, valamint kisebb mennyiségben vitaminokat és ásványi anyagokat, mint például kalciumot és káliumot. A C-vitamin, valamint egyéb vitaminok és mikroelemek mennyisége jelentős mértékben függ az egyes waffel receptek specifikációjától. A cukor és juharszirup mindig emelik a „teljes cukrok” mennyiségét a táplálkozási információkban.

Waffel receptek speciális étrendet követőknek

Egyénenként változhat, hogy ki milyen speciális étrendet követ, ami orvosi korlátozásokra is kiterjedhet. Waffel fogyasztható például gluténmentes vagy alacsony cukortartalmú diétában is, de az ilyen típusú waffeleknek meg kell felelniük a megfelelő étrendi előírásoknak és a szükséges tápanyagokat is biztosítaniuk kell. A speciális diétához igazított waffelek tápértékének meghatározására is az ajánlott napi energia- és tápanyagbeviteli táblázatok, előírások használhatók referenciaként.

Image by efe_madrid on Freepik